Polityka

Polityka w 2017 roku: Czego się nauczyliśmy

Polityka

Rok 2017 w polskiej polityce upłynął pod znakiem kontrowersyjnych planów zmian, których wynikiem były liczne protesty. A co wydarzyło się w polityce światowej? 

Rządy Donalda Trumpa, podzielone zdania na temat nowego prezydenta Francji oraz coraz częstsze dyskusje na temat przyjmowania imigrantów – tak w skrócie można opisać rok 2017 w polityce. Jakie wnioski wyciągnęliśmy z wydarzeń politycznych mających miejsce w 2017 roku? 

Polityka

USA: prezydentura Donalda Trumpa 

Inauguracja prezydentury Donalda Trumpa odbyła się 20 stycznia 2017 roku. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych wzbudzał kontrowersje jeszcze długo przed swoim zaprzysiężeniem i do tej pory się to nie zmieniło. Jego pomysł, by wybudować mur pomiędzy USA a Meksykiem, już przeszedł do historii jako jedna z najbardziej absurdalnych politycznych idei. Rządy Trumpa podzieliły nie tylko Amerykanów, ale i cały świat. Okazuje się, że to, co wiele osób uznawało za niemożliwe, już niedługo może stać się realne. 

Francja: wybory prezydenckie 

Dla Europy istotnym wydarzeniem były wybory prezydenckie we Francji, zakończone sukcesem Emmanuela Macrona. Chociaż pierwsze reakcje na nowego prezydenta Francji były pozytywne i pełne nadziei, szybko okazało się, że brak doświadczenia młodego polityka odbija się na jego rządach. Coraz częściej słychać głosy krytyki, że ekipa Macrona popełnia błędy, a sam prezydent robi z polityki teatr. Początkowe próby sprzeciwu wobec Władimira Putina oraz Donalda Trumpa nie przyniosły pożądanych skutków, natomiast Polacy na długo zapamiętają ostre słowa krytyki na temat Polski, które padły z ust Macrona. 

turcja

Turcja: referendum i niestabilna sytuacja 

W kwietniu 2017 odbyło się referendum, w którym obywatele Turcji mieli zadecydować o zmianie systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki. Niewielka przewaga głosów zadecydowała o tym, by oddać w ręce prezydenta Tayyipa Erdoğana jeszcze więcej władzy, niż miał do tej pory. Fakt, że wiele osób było nastawionych negatywnie do tego projektu, podzieliło kraj i postawiło pod znakiem zapytania przyłączenie Turcji do Unii Europejskiej. 

Niemcy: wybory parlmentarne 

Niemcy

Chociaż wrześniowe wybory parlamentarne w Niemczech zakończyły się kolejnym zwycięstwem Angeli Merkel i koalicji CDU/CSU, mniejsza niż się spodziewano przewaga ujawniła spadające poparcie obywateli Niemiec dla rządów kanclerz. Spekuluje się, iż na taki stan rzeczy wpłynęła w dużej mierze polityka dotycząca imigrantów oraz konsekwencje, z jakimi zmagać się muszą Niemcy w związku z podjętymi w tej kwestii decyzjami. Na razie nie wygląda jednak na to, żeby niemiecki rząd miał jasny plan na polepszenie bezpieczeństwa swoich obywateli. 

Polityka w 2017 roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie należała do stabilnych. Coraz częściej pojawiają się głosy, że demokracja jest zagrożona. Czy politycy w końcu wyciągną wnioski ze swoich błędów?