Większość ekonomistów uważa, że ​​bitcoiny nie spowodują spowolnienia globalnej gospodarki

Cryptocurrencies

Google „bańka bitcoinowa”, a otrzymasz co najmniej 16,9 tryliona wyników – od lekko zaniepokojonych po jawnie alarmującego.

Ale większość czołowych europejskich ekonomistów uważa, że ​​nie ma powodów do zmartwień.

Bańka bitcoinowa

Tylko 21% z 48 ekonomistów ankietowanych przez Centrum Polityki Ekonomicznej i Badania uważa, że ​​kryptowaluty, takie jak bitcoiny i etherium, mogą zagrozić gospodarce i spowodować kryzys.

Najlepsze kryptowaluty są warte około 350 miliardów dolarów (paywall) – bez wartości rynkowej Facebooka wynoszącej 513 miliardów dolarów. Jeśli znikną jutro, banki ledwie zauważą. „Pomimo niedawnego wzrostu pułap kryptowalut rynkowych pozostaje skromny w porównaniu do rozmiarów” konwencjonalnych „rynków finansowych – przekonuje Robert Kollman, ekonomista z Université Libre de Bruxelles. „Kryptowaluty nie wydają się stanowić zagrożenia dla stabilności finansowej – na razie”.

Bańka bitcoinowa

Częściowo dlatego, że nie jest tak szeroko stosowany, szczególnie przez duże grupy inwestycyjne, mówi Michael McMahon na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ethan Ilzetski, z London School of Economics, zgadza się z tym: „Bitcoin i inne kryptowaluty pozostają zabawką dla bardzo wąskiego segmentu inwestorów i są oderwane od systemu finansowego i realnej gospodarki.”

Według dokumentu roboczego z Europejskiego Banku Centralnego z 2015 r. „Nie ma żadnego istotnego ryzyka związanego z żadnym z zadań banku centralnego”, zgadza się Jerome Powell, wybrany przewodniczący Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. „Oni naprawdę nie mają znaczenia dzisiaj; po prostu nie są wystarczająco duże. Nie ma wystarczająco dużej ilości, aby to miało znaczenie „- powiedział podczas przesłuchania w Senacie 28 listopada 2017 r. W senackim komitecie bankowym.

Kosztowne w użyciu

Crypto pozostaje małe częściowo dlatego, że jest kosztowne w użyciu. Visa może przetworzyć 47 000 transakcji na sekundę, w porównaniu z siedmioma transakcjami-sekundami mocy przetwarzania Bitcoin. Ekonomiści Jonathan Chiu i Thorsten Koeppl odkryli, że modelując zachowanie bitcoinów za pomocą jednego z najbardziej popularnych modeli ekonomicznych, bitcoin miał 450 razy większe szanse na ograniczenie konsumpcji niż gotówki.

Niektórzy ekonomiści uważają, że bitcoin będzie szeroko stosowany tylko wtedy, gdy zawiodą waluty konwencjonalne. „Kryptowaluty stałyby się atrakcyjne, gdyby waluty centralne banków stały się bardzo niestabilne” – zauważa Jürgen von Hagen z Universität w Bonn. „Ich powszechne wykorzystanie w systemie finansowym byłoby wynikiem, a nie przyczyną niestabilności”.

W niewłaściwych rękach bitcoin może zagrozić systemowi finansowemu. „Kryzys LTCM (Long Term Capital Management) nauczył nas, że wystarczy jedna kluczowa instytucja finansowa zajmująca duże ryzykowne pozycje, aby narazić system na ryzyko”, ostrzega Wouter den Haan z London School of Economics. LTCM był funduszem hedgingowym o wartości 126 miliardów dolarów w aktywach zarządzanych przez laureatów nagrody Nobla; prawie upadł z powodu ryzykownych transakcji na instrumentach pochodnych i musiał zostać wykupiony przez Rezerwę Federalną, aby uniknąć krachu gospodarczego.

Crypto rozprzestrzenia popularność i przejmuje różne metody płatności. Jest używany w wielu sklepach internetowych, do deponowania online, aby uzyskać kasyno bonus za darmo i wiele innych dziedzin transakcji pieniężnych online. W ten sposób przekonał większość ekonomistów (61%), że nadszedł czas na jej uregulowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *